سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

موسسات خیریه کوچک با ایده های قشنگی شروع به کار می کنند، اما ماجرا همینجا ختم به خیر نمی شود، بعد از مدتی فرد خیر احساس قدرت می کند... باقی این ماجرا را نمی دانم.

افراد سیاسی و اجتماعی در ایران، معمولا بودجه ای برای امور خیریه دریافت می کنند. مثلا نمایندگان مجالس. استدلال این است چون محل ارجاع هستند.

دوستی از این قشر دارم، که امور وام هایی که داده است (غالبا در سطح یک ملیون دومیلیون تومان) نیاز به یک متصدی بانکی دارد. سوال این است آیا این مسیر تنها مسیر ممکن است؟ چرا ایده آل نیست که افراد نیازمند را به موسسات حرفه ای حمایتی مثل بهزیستی و امداد ارجاع دهیم؟

یک ادعا این است که موسسات خیریه این نقیصه را نمی توانند بپوشانند، شاید برندشان در سطح ارجاع عمومی نیست، بالاخره همه مردم که نیازمندی شان مداوم نیست. چه بسا فرد احساس شرم می کند برای دومیلیون تومان (معادل حداکثر 3 ماه حقوقش) برود و وام بگیرد!

البته اینجاست که باید بگوییم ننگ به سیستم بانکی و ننگ به اقتصاد عادت کرده به تورم!!

در بنگلادش، نوعی وام محلی توزیع شد به این صورت که هر فرد نیازمند وام باید توسط دو سه نفر از هم محلی ها ضمانت شود و خود او نیز میتواند ضامن یکی دیگر شود یک نوع شبکه ای از تعهدهای اخلاقی که باعث می شد جریان تامین نقدینگی برای همه نیازمندان تضمین شود.

من خودم به شخصه مبلغی را برای کار خیر کنار گذاشته ام یعنی متعهد شده ام که هر سال هم افزایش می یابد، ولی هنوزنتوانسته ام یک کمک موثر را ابداع کنم.

ما انسانها، در مقیاسهای مختلفی نیاز به کمک مالی داریم و در عین حال در همان زمان میتوانیم دریک مقیاس کوچکتر به انسانهای دیگری کمک کنیم. کافی است این چرخه به حرکت در آید.

شاید بهتر است به این سوال بپردازم که چگونه می توان کارایی صندوق های قرض الحسنه را افزایش داد؟!

سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی