سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

اوراق حق تقدم وام مسکن داستان بلندی دارد همچون قیمتش. به ازای هر دو برگ آن می توان یک میلیون تومان وام گرفت تا سقف 45 میلیون تومان. با قیمت امروز که 29 اردیبهشت سال 93 است خریداران مسکن برای هر میلیون تومان وام بایستی بیش از یک صدو هفتاد و پنج هزارتومان هزینه خرید حق وام نماید در حالی که فقط چند ماه قبل هزینه چنین وامی کمتر از هشتاد هزارتومان بود.

هدف این نویسنده جلب توجه مسوولین برای کنترل قیمت چنین وامهایی در بازار بورس است.
در بازارهای بورس دنیا، مثلا نیویورک، برخی سهام از نظر اخلاقی بدنام هستند مثلا بیشتر سهامداران تمایل ندارند روی سهام شرکتهای دخانیاتی سرمایه گذاری کنند لذا قشر معدودی وارد بازار چنین سهامی می شوند.
در بورس تهران هم شاهد هستم که بسیاری از بزرگان و فعالان بازار، خرید و فروش اوراق حق تقدم وام مسکن را منع می کنند که واقعا تحسین برانگیز است. من امسال به صورت شراکتی خانه ای خریدم و برای وام مجبور به خرید چند اوراق شدم و در گیرودار نوسان قیمتهایش و همچنین تغییر کارگزارم بیش از نیاز 90 تایی ام خرید و فروش انجام دادم و متاسفانه بازار اوراق تسه (نماد اوراق حق تقدم وام مسکن) را بسیار بازار ساده ای برای کسب سود دلالان دیدم.
سازمان بورس دستور داده است محدودیت خرید روزانه  90 سهمی برای هر کدمعاملاتی اعمال شود که به نظرم این محدودیت کافی نیست. اگر این محدودیت به تعداد دارایی سهام تسه اعمال می شد کاراتر بود که البته در اینجا مشکل دیگری رخ می نماید.
شرکتهای حقوقی بزرگی مبالغی را در بانک مسکن سپرده کرده اند و از بابت آن اوراق حق تقدم نصیبشان می شود. این شرکتهای بزرگ که یک بانک خصوصی و یک شرکت نفتی هم جز آنهاست مقادیر زیادی اوراق تسه دارند که اگر محدودیت دارایی اعمال شود آنها مجبور به فروش تسه ها خواهند بود. البته این فروش میتواند کنترل قیمت تسه ها را به کلی به دلالان خرد واگذار کند که خود محل اشکال است.
اگر محدودیت در دارایی تسه مثلا به 180 برگه برای اشخاص حقیقی اعمال شود یا محدودیت بر دارایی آن دسته که از محل سپرده ممتاز دارای حق تقدم نشده اند اعمال شود می توان امیدوار بود اوراق تسه از دلال بازی کمتر آسیب ببیند.
واقعا نگران کننده است که خریداران مسکن در این بازار رکود مجبور شوند بالای هفت میلیون تومان برای یک وام 45 میلیون تومانی هزینه کنند، وامی 15 درصد سود که مقدار بازپرداختی آن (بیش از هشتاد و چهار میلیون تومان با احتساب جعاله) بسیاری را از دریافتش منصرف می کند. اما توصیه من به دوستانم خرید همین وام است که با محاسبات مالی ظاهرا به نفع خریدار بود اما نه به قیمت های بالا.

یک توصیه دیگر به خریداران مسکن این است که خودشان کد معاملاتی از کارگزاری های بورس بگیرند و توجه داشته باشند که قیمت ماه های مختلف تسه، تفاوتهایی دارد مثلا قیمت اوراق تسه سال 93 گرانتر است درحالی که برای بانک مسکن هیچ تفاوتی بین اوراق سال 93 و سال 91 وجود ندارد. دقت کنند اوراق دو سال بیشتر اعتبار دارند و قابل تمدید هم هستند. دست واسطه ها را خود مردم با افزایش دانش حقوقی شان باید ببندند و همه چیز را به مسوولان بورس واگذار نکنیم.

به امید داشتن اقتصادی ملی با بهره وری بالاتر، سعی کنیم دانش مان را ترویج کنیم  الان در ایران به ازای هر هزار نفر چند نفر کار واسطه ای انجام می دهد؟ این عدد برای اروپا 66 و برای آمریکا 30 است.
یا علی
سعید تمر

نظرات  (۱)

سلام. آفرین. مشتی بر دهان روحانی نماها. عمامه های انگلیسی از استاد جرجانی در سایت مفاتیح.

پاسخ:
سلام
آیا من چیزی از سیاست دولت گفتم؟ من گله ام از مسوولان بورس بود که از قضا در این دوسال عوض نشده اند. گله ام از مردم بود و از خودمان که چرا دانش مردم را بیشتر نمی کنیم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی