سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

نوشتن افکار به صورت پیوسته و بررسی آن بسیار درس آموز است.

وقتی داعش و موصل بمب خبری روز شد به نظر من می آمد که یکی از واکنشهای ایران و دولت بغداد می تواند بهره برداری از این بمب خبری علیه حامی بزرگ داعش یعنی عربستان باشد که تا اینجا اشتباهی نشده بود. اشتباه اینجا بود که  خطر داعش و تجزیه مناطق سنی عراق را کم وزن برآورد می کردم.

اشتباه دیگر من این بود که آمریکا و ایران را در مقابله با داعش همراستاتر می دیدم در حالی که آمریکا استاندارد همیشگی خودش را دارد و به نظر می رسد بدش نمی آید انتقام دیرینه اش از نوری المالکی را هم تجدید کند.

پازل خاورمیانه جدید، با تجزیه عراق، بیش از پیش واقعیت خواهد یافت و ایران عراقی را از دست می دهد که منطقه دردهایش بیش از این  خواهد شد.

اما چرا عراق ازدست می رود؟ آیا انتقادی که میگفت نباید در عراق افراط کرد این روزها را پیش بینی نمی کرد؟

آیا منافع منطقه ای ما عراق تجزیه شده است یا عراقی همچون  لبنان باتوازن قوای مشخص؟ آیا ما در این سالها از منافع همسایه غربی مان حمایت کردیم یا از منافع شخص شخیص نوری المالکی؟

ما انتقادات اردوغان از اسد را فراموش نکردیم ولی اردوغان از نوری المالکی نیزانتقاد داشت، چرا به این انتقادات حساس نبودیم؟

به نظر من اشتباه بزرگتر ما، افراط نظاممان هم در داخل کشور و هم در عراق بود و اینبار استاندارد دموکریسی خواهی آمریکا در عراق بیش از پیش با واقعیات پایداری کشور عراق همخوانی داشت.

به نظر من، هیچ گروهی به اندازه کردهای اقلیم کردستان عراق از افراط پرهیز هوشمندانه تری ندارد. آینده از آن اقلیم کردستان عراق است و شیعیان عراق، بخاطر اشتباهات ما، باز هم در معرض شکست های بیشتر.

باید بیدار شد، داعش با تنفر شیطانی اش وجود دارد و مساله ما جنگ یا نجنگیدن با داعش نیست. مساله ما، راهبردهای غیرمحافظه کارانه دیروزمان است که بهانه های تنفرد اعشیان را بیشتر کرده است.

پ.ن. دیروز خبر قتل فجیه دو خانواده ایرانی در جاده سامره به بغداد را خواندیم. تصور قتل آن طلبه جوان، همسرش و کودک خردسالش تجربه جهنم است. تصور آنکه آن طلبه جوان بخاطر آن خانواده دیگر ایرانی نتوانسته وانمود به عرب بودن کند هم حماسه است.  دیروزم را زشت کرداین تصورات. دنیاچقدر زشت شده است. اما یک سوال: اگر سامره ای ها نمیخواهند شیعیان به بهانه زیارت وارد شهرشان شوند، آیا رواست که ما خانواده خود را به جهنم بلا ببریم؟ خواهش می کنم از زیارت درگذرید. این دنیا به حد کافی دون است!

سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی