سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

«شب 22 بهمن، روی ماشین خاک گرفته در اهواز نوشته شده بود فردا میآییم، ما کم کاری مسوولان را به پای انقلاب نخواهیم گذاشت!»

بیایید بپردازیم به این امر که چرا مسوولان [همیشه] کم کارند! این مسوولان چه کسانی هستند که همیشه کم کاری شان، متهم اصلی مشکلات کشور است؟
دریاچه ارومیه خشک می شود: مسوولان کوتاهی کرده اند!
خوزستان و اهواز زیر خاک نفسش بند می آید: مسوولان کم کاری کرده اند!
تحریم ها آوار میشود و تولید کم می آورد: مسوولان بفکر نبوده اند؟! مسوولانه برخورد نکرده اند!
میزان سرمایه گذاری برای سالهای بعد کم و کم تر میشود: مسوولان به فکر امروز و خوشنامی امروزند و نگران فردای فرزندانمان نیستند!
بیکاری غولی است بزرگتری از غول نقدینگی، بی مهار می آید: مسوولان کم کاری نکنند!

مسوولان چقدر کار دارند که انجام دهند!
اما آنچه من می بینم کم کاری نیست! مسوولان پرکارتر و مشغول تر از هر زمانی، از جلسه ای به جلسه دیگر روانند! تصمیم می گیرند و برنامه میریزند و امیدوارانه پیگیر طرح های مطالعاتی اند! [نمیدانید سرانه هرکدام از عضویت در کارگروه ها و کمیته ها بیش از بیست عدد است! احتیاط کردم! آقای مسوول خودت بشمار ببین مسوول چند کمیته ای و عضو چندتای دیگر؟ بنده دل خوشی از کمیته هایی با رتبه بالا ندارم!]
اما چرا نتیجه چندسال بعد یعنی آنچه مردم خواهند دید همان عبارات «مسولان کم کاری کرده اند» است؟

همه چیز برمی گردد به شیوه انجام کارها! شما میتوانید بار الف را از نقطه ب به نقطه پ برسانید به هزار روش! مهم جابه جایی انجام شده نیست، مهم شیوه انجام آن جابه جایی است.
شیوه تصمیم سازی، شیوه برنامه ریزی و شیوه پیگیری طرح های مطالعاتی، همه آن چیزی است که مناسب انجام نمیشود.
عمر کوتاهی در خدمت دولت و مردمم هستم ولی پروژه ها با اهداف بسیار امیدبخشی را دیده ام که به بدترین شیوه ممکنه طراحی یا پیاده سازی شده اند و چیزی جز حسرت بر شیوه انجام کارها نمیتوان داشت.
همه نکته ای که میخواستم بگویم این است که شیوه یا فرایند انجام کارها کلید حل معمایی است که چرا مسوولان با اینکه هر شب خسته و البته راضی به منزل می روند ولی بار این ملت به منزل مقصود نمی رسد!
بعنوان هدیه نکته ای هم به مطلب بیافزایم بخصوص برای تصمیم گیرندگان.
هر اتخاذ تصمیمی دو بعد دارد: 
بعد اول- منافع مستقیم از اتخاذ تصمیم که متوجه همه ذینفعان است. مثلا شما تصمیم میگیرید برای جلوگیری از قاچاق نفت به کشورهای همسایه، قیمت نفت در شهرهای مرزی را افزایش دهید تا منافع جمعیت کشور حفظ شود.
بعد دوم- اعتباری که به طور مستقیم به تصمیم گیرندگان میرسد! مثلا در چندسال آینده، مشکل مسکن بسیاری از مردم حل می شود و مردم هر روز یاد آن مسوولان را گرامی می دارند و تصمیم گیرندگان  مسکن کشور آن را بعنوان یک شاهکار در رزومه خود می نویسند. 
در چندین سال خدمتم مکرر شاهد بوده ام که رییسی کار قبلی را ادامه نمی دهد و ایده نویی را پایه گذاری می کند. هر روز، ایده ای نو از ابتدای مسیری نو! اصل ماجرا چیست؟ اعتبار تصمیم گیرندگان!
نیازی به مثالهای ملی نیست. کافی است هر بار که میخواهیم تصمیمی اتخاذ کنیم گوشه چشمی هم به بعد دوم تصمیماتمان داشته باشیم، شاید با کنترل این بعد بتوانیم تصمیم های بهتری اتخاذ کنیم.
در مورد برنامه ریزی هم حرف همین است. نمی توان از منظرگاهی که برنامه ریزان به توسعه کشور نگاه می کنند عدالت را پیگیری کرد. برنامه ریزی و سیاست گذاری بدون میدان دادن به ذی نفعان (مردم) [در مودبانه ترین تعبیر] تیغ بررایی نخواهد بود!

مسوولان کوتاهی نکنند! با سازمانهایی که به ایشان به ارث رسیده است یا خود مسبب آنند، تلاششان بی ثمر خواهد ماند. مسوولان به جای تلاش بیشتر، کمی سازمانهایشان را دریابند، هرچند شاید نتوانند!
یاد ابلاغ سیاست های تحول اداری کشور بخیر! سیاست هایی که امیدبخش هستند ولی در تفسیرشان به ابعاد عملیاتی، چندان قوی عمل نشد. انگار شیوه کار ما همین است!
خدا بخیر کناد!
سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی