سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

وقفه و پیچیدگی شناخت

یکی از ویژگی هایی که در سیستم های پیچیده، مانع شناخت می شود، مفهوم تاخیر یا وقفه است. در جهان واقع، وقتی تغییری بوجود می آید،  به صورت آنی بر شناخت ما اثر نمی گذارد. مدت زمانی طول می کشد تا آن تغییر، قابل مشاهده شود. بعد از مشاهده هنوز برای مشاهده گر محسوس نیست یعنی وقفه ای بین مشاهده و جلب توجه محقق وجود دارد. این وقفه را میتوان فاصله زمانی لازم برای محسوس سازی این تغییر نامید.

مساله محسوس سازی یا معنی دهی به مشاهدات مساله بسیار مهمی است. فرض کنید شما با سرعت در حال رانندگی هستید. یک مانعی پیش شما قرار میگیرد. شما آن مانع را مشاهده می کنید ولی هنوز برای شما معنی دار نیست که این مانع خطر است و باید اقدامی صورت دهید. در زندگی واقعی و جهان پیچیده نیز، محسوس سازی، مهمترین بخش از تصمیم سازی های سازمان برای واکنش مناسب نسبت به تغییر بیرونی است.


مساله وقتی بغرنج تر می شود که وقفه از مدت حضور یا طول عمر مشاهده گر طولانی تر باشد. در چنین شرایطی تقریبا بدون مراجعه به تاریخ پدیده، غیر ممکن است تغییر رخداده، برای ما قابل مشاهده، و محسوس سازی شده باشد.


یک سازمان نیز با همین وقفه ها مواجه است با این تفاوت که در این سازمان، سلسله مراتبی از انسانها باید این مشاهدات را انجام دهند و برای همدیگر معنی دهی کنند. در بسیاری از مواقع تغییر یا یک پدیده برای بخشی از سازمان مشاهده شده است ولی محسوس سازی آن برای مدیران ارشد به سختی پیش می رود.


این مساله ابعاد دیگری نیز دارد. در مدل شناسی پویا، به مدلهای ذهنی مشاهده گر اشاره می شود. یک مشاهده گر بر حسب مدلهای ذهنی خود، یک الگو از پدیده یا تغییر بیرونی را در ذهن می آفریند. سپس بر حسب این الگو، تصمیمات و اقداماتی را اتخاذ می کند. این اقدامات باعث تعامل با پدیده بیرونی و تغییر در آن می شود. اقدامات یا تغییر در پدیده بیرونی دوباره بر مدل ذهنی تصمیم گیرنده اثر می گذارد و آن را تغییر میدهد و به همین ترتیب هر لحظه یک مدل دیگری از جهان واقع در ذهن ما شکل می گیرد. توجه داشته باشید که در هر مرحله از این بازخورها، تاخیرهایی وجود دارند. همین تاخیر ها بر پیچیدگی مساله شناخت ما از پدیده بیرونی اثر می گذارند..

سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی