سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

تازه به دوران رسیده ها را تحقیر نکنید، تحمل کنید.

در خاورمیانه، اگر کشوری قدرتمندتر از آن شود که از کنترل خارج شود دچار تله صدامی می شود. یعنی قدرتش او را به سمت فنا سوق می دهد!

صدام اول به دام جنگ با ایران افتاد. سپس در دام کوچکتری بنام کویت گرفتار شد و قدرتش بلای جانش شد.

برخی که متهم به توهم توطعه می شوند ایران را نیز دچار دام داخلی می دانند یعنی میگویند هرگاه جمعیت جوان کشور و سرمایه انباشته افزایش می یابد ایران دچار بلاهای ضد توسعه ای مثلا درگیری سیاسی بلندمدت(انقلاب) یا رقابت امنیتی و بازی هسته ای  می شود. 


می توان چنین دامی را برای مصر نیز متصور شد.

اما الان عربستان بسیار قدرتمند تر شده است. برخلاف عراق صدامی که قدرتش نیروی زمینی بود قدرت عربستان اقتصادی و نیروی هوایی است. 

از این نظر عربستان نیاز ندارد وارد خاک ایران شود. 

عربستان برخلاف صدام، اول با مهره کوچکتر درگیر شده است یعنی یمن. اگر جان سالم بدر ببرد حتما به سمت ایران سوق داده خواهد شد.

پس منتظر جنگ بر فراز خلیج فارس باشید. بمباران های هوایی عربستان در جنوب و جنگ دریایی ایران در سواحل عربستان و موشک باران شهرهای عربستان دور از تصور نخواهد بود.

پس بهتر است از تحریک عربستان بپرهیزیم. به خاطر بیاورید که زمانی صدام هم عربده می کشید و ما باز کوتاه نمی آمدیم. عاقلانه تر و به صلاح هر دو کشور است که ایران کمی مدارا کند. بالاخره عربستان هم میخواهد سهمش به رسمیت شناخته شود.


یادتان باشد، وقتی موصل سقوط کرد همه شما باور کردید که داعش می تواند در عراق جولان دهد. وقتی نفت به 40 دلار برگشت باورتان شد اما قبل از آن این موارد برایتان خنده دار بود. چه اشکالی دارد ته ذهنتان به عربستان یاغی هم فکر کنید. من فکر کردم.

پیش گو نیستم. قرار هم نیست این حرفها بعدها افتخار ما شود. فقط آمادگی ما را بیشتر کند کافی است.


سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی