سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

به عربستان کمک کنید خودش را آتش نزند!

پادشاهی عربستان سعودی کشور قدرتمندی است که منافع مشترک زیادی می­تواند با ایران اسلامی داشته باشد. اما همراستایی ایران و عربستان در حل مشکلات منطقه ای و جهان اسلام هر روز باورناپذیرتر می شود تا بدانجا که پیش رفته که خواننده این سطور صحبت از منافع مشترک ایران و عربستان را مضحک می یابد. شکی نیست وهابیت و تکفیریگری با هر چیزی غیر از خود دشمنی ذاتی دارد و البته عدم انسجام و جدیت اهل سنت و شیعیان باعث شده است با شیعیان به طور آشکارا اعلان جنگ نماید. اما دولت عربستان میتواند غیر از این باشد. هدف این نوشته منافع مشترک دو کشور قدرتمند اسلامی منطقه نیست. در این نوشته خطری که عربستان آینده منافع منطقه ای را تهدید میکند را برجسته می کنیم.

عربستان با جمعیتی 27 میلیون نفری (که 11 میلیون نفر آن تابعیت سعودی ندارند) 13مین تولید ناخالص ملی برتر دنیا را دارد. برخلاف تصور عموم، عربستان به شدت در حال کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است و الان 70 درصد درآمد دولت از صدور نفت و فقط 60 درصد تولید ناخالص ملی تولید نفت است. عربستان ارتشی با 300 هزار نیرو و 1200 تانک، 300 هواپیمای جنگی (بعلاوه 150 سفارش در دست اقدام) و 80 موشک با برد بیش از 2800 کیلومتر دارد که در عملیات طوفان صحرا 7000 سورتی پرواز بر ضد مواضع عراقی داشته است.

عربستان پنجمین کشور با بالاترین هزینه دفاعی است به طوری که در سال 2013 نزدیک به 67 میلیارد دلار بودجه دفاعی داشته است. همچنین دومین وارد کننده اسلحه در جهان است.

برتری اقتصادی عربستان و عضویت در باشگاه بیست کشور اول تا سالهای آتی قابل پیش بینی است. (tamar.ir)دولت عربستان تحت فشار گروه های وهابی و زمینه سازی های منطقه ای به شدت سمت رفتارهای هیجانی و غیرمسوولانه سوق یافته است. انتقادی که بر دولت سعودی وارد است (و خواهیم دید تاحدودی بر ایران نیز وارد است) این است که عربستان در میان کشورهای به شدت تاثیر پذیر (در سایه خلا قدرت شکل گرفته با بیداری ملتها) قرار گرفته است و به ناچار نقشی را پر می کند که از سوی دیگر قدرتها به آسانی به رسمیت شناخته نمی شود. نمونه این عدم تحمل را در سخنان اخیر اردوغان می بینیم که میگوید نمی توانیم تحمل کنیم ایران منطقه را تحت سلطه خود بگیرد! واقعیت این است که خلا قدرت در منطقه باعث برجسته شدن قدرت ایران  و همچنین عربستان در برخی کشورهای بحران زده شده است که این بروز و ظهور قدرت به درستی تحلیل نمی شود و همان اشتباهی پیش می آید که اردوغان مرتکب شد.

معادل اشتباه اردوغان برای ما [جرات داشته باشیم ما هم ممکن است کوتاهی کنیم] میتواند به زمان پیش از تجاوز عربستان به یمن برگردد وقتی که ما میتوانستیم برای احترام و حفظ سهم و نفوذ عربستان در یمن بیشتر از این تلاش کنیم.

از منظری به ظاهر عجیب میتوان ادعا کرد الان وقت آن است که ایران به عربستان کمک کند و آن را از مسیر خطرناکی که قبلا صدام دوبار آزمود و با خود کشورهایی را به آتش کشاند نجات داد. به سناریوهای بدتر از این توجه کنید.

عربستان همه استعدادهای رشد پایدار و تثبیت قدرت در منطقه را دارد. ثبات عربستان برخلاف ظاهر امر به نفع ایران است. نفع ایران نه در همکاری و همراهی با عربستان بلکه جلوگیری از اقدامات نامسوولانه سعودی هاست. در یک سال گذشته ما شاهد دو شگفتی ساز برای ایرانیان بودیم.

نخست سقوط موصل به دست داعش و تهدید بغداد بود و دومی سقوط قیمت نفت تا 40 دولار در بشکه بود که می تواند اثرات تحریم و رفع تحریم را برای ما دوچندان بد کند.

با توجه به روند مذاکرات و سرسختی نشان دادن طرف غربی[همچنین ما] و لزوم افزایش قیمت نفت بعد از تثبیت تولید نفت شیل در جهان، بعید نخواهد بود منتظر یک جنگ دیگر باشیم. شاید نقش و در واقع دام خطرناکی برای این قوی سبز فربه (عربستان مملو از پول و اسلحه) چیده باشند. دامی که عراق فربه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در آن خزید و ما و منطقه منفعلانه تاوان اشتباه صدام را دادیم. [توضیح: توجه کنید در این عبارات دام و تله توهم توطئه را ندارم. گاهی همه چیز و زمان برای اشتباه دور هم جمع می شوند و دیگر قدرتها هم با چراغ سبزشان آن دام را تجهیز و تشویق می کنند. دام­ها تعمدی نیستند حاصل شرایط محیطند که هوشمندها از این دامها برای حذف و تضعیف دیگران به نفع منافع ملی شان بهره میگیرند.] حتما با من موافق خواهید بود که اسرائیل و آمریکا بسیار خوشحال خواهند شد اگر کشور ثالثی به جای ایشان دست به بمباران مراکز هسته ای ایران بزند و پاسخ ایران را نوش جان کند!

این سناریو خطرناک برای جهان اسلام را جدی بگیرید که عربستان به امید نیروی هوایی مجهزش با ایران درگیر شود و به مرور پای متحدین ایدولوژیک خود مثل پاکستان را به ماجرا باز کند. هیچ دولتی در پاکستان نمی تواند تضمین دهد از عهده وسوسه ها و خودسری های جمعیت نامنسجم خود برآید. در این سناریو میتوان انتظار نقش آفرینی مخفیانه ولی مستقیم نیروی هوایی اسرائیل تحت پرچم عربستان باشیم. در جنگ فرسایشی حاصله، جمعیت عظیم پاکستان و بمب های اتمی آن جدی ترین تهدید ایران می شود و در این بازی سراسر باخت، اسرائیل با کمترین هزینه به تمام اهداف خود دست می یابد. این جنگ مرز نمی شناسد و خونهای بسیاری به ناحق ریخته می شود و چهره ای کریه از مسلمانان و جهان اسلام ساخته می شود.

برای اولین بار جنگی علیه جهان اسلام شکل می گیرد که نیروهای غیرمسلمان فقط ناظر و تنها برنده میدانند. هیچ دلیلی ندارد که آمریکا، روسیه، چین و اروپا مانع چنین فاجعه ای شوند. عربستان، ایران، ترکیه و پاکستان که می بایست ستونهای ثبات منطقه باشند خود متزلزل می شوند، دیگر چه کسی میتواند از زاییده شدن خاورمیانه ای جدید استقبال نکند؟

چه بخواهیم باور کنیم یا انکار کنیم، تنها مانع لغزیدن عربستان مدهوش از پول و اسلحه و توهم خلیفه گری جهان اسلام، ماییم. آنها همه اشتباه هایی که میتوانستند کنند انجام داده اند الا آخرین چکانه جنگ مستقیم. اگر دوست ندارید اشتباهای خودمان را مرور کنید لااقل مانع آخرین اشتباه عربستان شویم.

مذاکرات هسته ای یک نقطه عطف در سوق دادن منطقه به چنین سناریوهای وحشتناکی خواهد بود. بهتر است در باره مذاکرات هسته ای هم فقط به عبور از یک بحران متمرکز شویم. این بحث را در مطلبی مستقل ارائه می کنم.

برای پرهیز از این سناریو تباهی، باید به عربستان تازه به دوران رسیده کمک کرد. ما به عربستان با ثبات بیشتر از این نیاز داریم. بسط قدرت اقتصادی ایران اسلامی به شدت به حذف حساسیتهای ایدولوژیک ضد ایرانی ملتهای عرب وابسته است. ما سالهاست نسبت به حساسیتهایی که علیه ایران در منطقه عربی برانگیخته می شود هشدار می دهیم ولی اقدام جدی در این میدان جنگ آینده، صورت نپذیرفته است. چاره ای نیست باید فعالانه تغییر کنیم. خاورماینه بدتر از این هم میتواند باشد، عاقلان و آینده نگران منطقه باید میدان را از افراطی گریها بگیرند و آینده منطقه را از آتش و خون به برادری و طراوت تغییر دهند.

سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی