سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

مهم نیست من چگونه می اندیشم، مهم نیست شما چگونه می بینید، مهم این است که بخشی از مردم ما تحریک می شوند و بی اعتمادی بوجود می آید و رسانه ها سکوت می کنند..

سوال: چه کسی؟ بی اعتمادی به چه؟
طبق معمول ایران، مهم نیست چه کسی، ضمیر همان مبهم همیشگی است. اما باید این کسان را شناخت چون جرمشان با امنیت آینده کشور گره خورده است. در این نوشته این شناسایی را خواستاریم.

اگر طرفدار پیگیر اتفاقات روزمره تیم فوتبال تراکتورسازی باشید، داستان بسیار طویل است. اما اگر طرفدار تیم نباشی، شاید نکاتی که در ادامه می آید برای شما هم قابل لمس باشد. 
داستان بازتولید بی اعتمادی به [در یک کلام] ایران  در طرفداران یک تیم فوتبال:
یک) کسی داستان طویل بی اعتمادی را ننوشته، اما هر طرفدار در این ده سال و بلکه بیشتر فقط یک چیز به وجودش اضافه کرده است: در ایران همه دشمن تراکتورند! فدراسیون فوتبال، داوران، کمیته انضباطی، سهامداران شرکت، هیات فوتبال استان، مدیرعاملان نظامی، برخی از بازیکنان، در یک کلام همه.
آیا آنها توهم دارند؟ اگر از بیرون سیستم (فوتبال و طرفدار تراکتور بودن) نگاه کنید، همین سوال را خواهید پرسید.
دو) حال ما داستان طویل و روزمره تراکتور را نداریم، چگونه میتوانیم به بی اعتمادی روزافزون تراکتوری ها نزدیک شویم و مقصر احتمالی را شناسایی کنیم؟

چند نکته:
نکته اول) تراکتور فقط یک تیم فوتبال برای فوتبال دوستان نیست، تراکتور بهانه و فرصت فریاد برای عده ای از هموطنانمان است. تا وقتی که جایی برای طرح این خواسته ها نیابند، در استادیومها و در کنار نام تراکتور خواسته هایشان را فریاد خواهند زد. چه خواسته هایی؟ از نجات دریاچه اورومیه گرفته تا روابط با دولت اشغالگر قره باغ، خواسته هایی است که مطرح کرده اند.

نکته دوم) خواسته های سهامداران تراکتور از تیم معلوم نیست! درچندسال گذشته گروه اقتصادی مهر (و اخیرا مجموعه کوثر) سهامدار عمده تراکتورسازی بود ولی در حال حاضر عمده ترین سهامدار، فقط مالک ده درصد از باشگاه و شرکت است. کاش تراکتورسازی تبریز را هم در کنار پرسپولیس و استقلال تهران، واگذرار کنند به مردم تبریز!
نکته سوم) نگاه امنیتی مسوولان استانی به فوتبال تراکتور به کل کشور تسری یافته است و هر کسی که مربی گری و بازی در تراکتور را می پذیرد، سلسله اتفاقاتی را در گوشه و کنار فوتبال کشور تجربه می کند که برایشان قابل هضم نیست.
نکته چهارم) در ده دقیقه آخر بازی نهایی، در نیمکت تیم شایعه می کنند که سپاهان با سایپا مساوی کرده است و تراکتور با همان نتیجه مساوی می تواند قهرمان لیگ شود! 
در کمال ناباوری، تراکتور 16 دقیقه به اداره کردن بازی مشغول می شود و 5 دقیقه هم دور قهرمانی میگیرد. غافل از اینکه به قول تونی (مربی)، به آنها کلک زده اند، مثل همیشه!!

باید طرفداران تراکتورسازی بپذیرند که اگر تیم حرفه ای باشد نباید چنین فاجعه ای در خبررسانی روی دهد لذا ساختار مدیریتی تیم باید منسجم و حرفه ای باشد. اگر تراکتورسازی میخواهد از حمایت فدراسیون فوتبال برخوردار باشد باید نمایندگان و لابی قوی در ساختار فوتبال کشور داشته باشد و نمیتوان از ساختار دور بود و انتظار حمایت همچون حمایتهای دیگر تیم های تثبیت شده را داشت.


حال بازیهای لیگ به پایان رسیده است و طرفداران تراکتور، یک بهانه دیگر به بهانه ها افزوده اند: «اینجا همه دشمن تراکتورند». چه کسی میتواند اثبات کند اینجا کسی با تراکتور دشمنی ندارد، همانطور که نمیتوان اثبات کرد که کسی با تراکتور لجاجت دارد؟
به نظر نگارنده، بی اعتمادی در بخشی از جامعه جوان ما به حدی بالا رفته است که نهادهای امنیتی بیشتر از آنکه به فکر کنترل سواستفاده ها از جو ورزشگاه ها باشند باید به این فکر کنند که آیا واقعا تعمدی در افزایش بی اعتمادی این گروه از جامعه وجود دارد؟ برخورد سلبی با مساله ای بنام تراکتور دیگر بس است. نباید اجازه بدهیم سکوت رسانه ها، بر بی اعتمادی تراکتوری ها بیش از این بیافزاید.
خوشبختانه، نگارنده مطلب یک آذربایجانی است و در چندسال گذشته همواره برای طرح کردن دغدغه های فوتبال دوستان تراکتور مطلب نوشته است و نوشته ای از نگارنده در سایت الف در باره اتفاقات بازی تراکتور با ابومسلم خراسان در زمان سردار شفق و وارونه نمایی برخی رسانه های کشورموجود است.

اما راه حل ها: 1- بررسی مسائل مبهم تراکتور سازی توسط مراجعی فراتر از مراجع رایج فوتبال کشور
2- محاکمه و برکناری مقصرین احتمالی
3- واگذاری حداقل 50 درصد از سهام شرکت و باشگاه به بخش خصوصی (چه لزومی دارد باشگاهی که زیان ده است را واگذار نکنند)
4- تقویت مدیریت روابط عمومی باشگاه و پاسخگو کردن ایشان به طرفداران 
5- امنیتی ندیدن تراکتور و طرفدارانش.

هشدار: متوقف کردن تراکتور با حاشیه سازی بیش از آنکه برای مسولان امنیتی کشور مطلوب باشد برای تحریک کنندگان مردم مطلوب و ایده آل است.
خواهش: لطفا طرفداران دیگر تیم ها در اینجا کل کل نکنند، تراکتور فقط یک تیم فوتبال نیست و شما طرفداران تراکتور سازی را نمی شناسید.

سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی