سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

حضور شبه‌‏دولتی‏‌ها روح جذب سرمایه‌‏گذاری را کشت

به‌گفته مسعود گل‏شیرازی، رئیس کمیسیون سرمایه‏‌گذاری و تأمین مالی اتاق ایران، ریشه نزول هر‌ساله ایران در جذب سرمایه‏گذاری به پدیده‏ای بازمی‏گردد که در یک دهه اخیر در اقتصاد ایران شکل گرفته است. حضور شبه‌‏دولتی‌‏ها در اقتصاد به ‏عنوان یک پدیده شوم سبب شد فضای سرمایه‏‌گذاری کشور تحت‌تأثیر قرار گیرد و دستگاه‌‏هایی که جذب، هدایت و انجام امور سرمایه‌‏گذاری را برعهده داشتند به سمت آنها بروند، چراکه به اعتقاد آنها شبه‌‏دولتی‏‌ها چون از یک‌سو به دولتی‏‌ها متصل هستند، برای سرمایه‏‌گذاری از جانب آنها بازخواست نمی‌شوند. اما بخش خصوصی ممکن است کمی آنها را دچار مشکل کند. بنابراین شبه‌‏دولتی‏‌ها را به بخش خصوصی ترجیح دادند و این امر روح جذب سرمایه‏گذاری در کشور را کشت.

گل‏شیرازی افزود: با وجود اینکه پس از روی‌کارآمدن دولت یازدهم، سازمان کمک‌‏های فنی و اقتصادی در وزارت اقتصاد و امور دارایی برای جذب سرمایه‏‌گذاری در نظر گرفته شد و پیگیری‏‌های زیادی نیز از سوی مسئولان این سازمان در این زمینه انجام گرفت، اما دستگاه‏‌های اجرائی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک‏ها، سازمان محیط زیست، مراتع و آبخیزداری و... اجازه به‌سرانجام‌رسیدن آنها را ندادند.

رئیس کمیسیون سرمایه‏‌گذاری و تأمین مالی اتاق ایران ادامه داد: این امر سبب شد تنها به شبه‏دولتی‏ها یا شرکت‏های وابسته به بانک‏ها توجه شود و بخش‏ خصوصی به حاشیه برود. بخش خصوصی نیز با توجه به این شرایط، خود را معطل بوروکراسی نکرد و سرمایه‏ هایش را از کشور خارج کرد که البته چهاربرابرشدن میزان خروج سرمایه از کشور نیز گفته‏‌های گل‏شیرازی را تأیید می‏کند.

کاهش ١٦ درصدی سرمایه‌‏گذاری خارجی در جهان

براساس گزارش آنکتاد رقم کل سرمایه‌‏گذاری مستقیم خارجی در جهان طی سال ٢٠١٤ با کاهش ١٦‏درصدی نسبت به سال قبل از آن به ١,٢٣‏ تریلیون دلار رسید. در سال ٢٠١٣ رقمی بالغ بر ١.٤٧‏تریلیون دلار سرمایه‌‏گذاری مستقیم خارجی در جهان انجام شده بود. با وجود افت ٢٨ درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای توسعه‌‏یافته،‌ کشورهای درحال‌توسعه توانسته‌‏اند در سال میلادی گذشته دو ‏درصد بیشتر از سال ٢٠١٣ سرمایه‏‌گذاری خارجی جذب کنند.

میزان جذب سرمایه‏‌گذاری خارجی در کشورهای توسعه‏یافته که در سال ٢٠١٣ بالغ بر ٦٩٣ میلیارد دلار بوده در سال ٢٠١٤ با کاهش ٢٨‏ درصدی به ٤٩٩‏میلیارد دلار رسیده است، اما کشورهای درحال‌توسعه در سال ٢٠١٤ رقمی بالغ بر ٦٨١‏ میلیارد دلار سرمایه‏‌گذاری مستقیم خارجی جذب کرده‏‌اند که دو ‏درصد از رقم ٦٦٧‏ میلیارد دلاری سال قبل از آن بیشتر بوده است.


لینک

سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی