سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

امتناع از برنامه دکتر رنانی را خیلی وقته حس می کردم. بخصوص در مورد اقتصاد مقاومتی، لجبازی متخصصین و نخبگان جامعه آشکار بود. یک بار خبری از یک ژنرال آمریکایی در الف منتشر شد که آشکارا ایران را تهدید کرده بود با اقتصاد این ایران را از صحنه خارج خواهیم کرد. کمی به غیرتم برخورد، نوشتم و آشوفتم که بابا با چی لج می کنیم؟ گور بابای مدیرکان چاپلوس احمق، سرزمین فرزندانمان را نجات دهیم...

میدانید، حقیقت این است که همه نمیتوانند این نظام سیاسی را ببخشند! اگر کسی به کانون قدرت نزدیک شد خیلی امیدوارانه حرف می زند ولی وقتی صابون این بی لیاقتنی ها به تنش مالیده شد لحنش واقع بینانه تر است!

با عزیزی که در یکی از وزارت خانه بیا و برویی دارد از این باب سخن گفتم. گفت من مخالف موضعت هستم. گفتم من مخالفتی نمی بینم. ما از دو منظر مختلف یکی نزدیک و دیگری دور از قدرت فضا را تبیین می کند و من متواضعانه با شما همفکرم!!

امروز دنبال مستندات دکتر رنانی بودم.

رسیدم به این وبلاگ خوب و بیان خوبش (متاسفانه انگار این وبلاگ cottage.blogsky هم جاذب ترافیک است و نوشته خودش نیست!!، مجبورم لینکش را مخشوش کنم!)

متاسفانه تبیین دکتر رنانی این است که ما به مرحله امنتاع از توسعه هم فرو غلطیده ایم. فاتحه مع الصلوات


بیان ایشان را مستقیم از وبلاگ :

دکتر رنانی در نوشته ای که به شاخص های افول نظامهای سیاسی اشاره کرده بود گفته بود که در مقاله ای درباره «افول سیستمی در ایران» صحبت خواهد کرد. ظاهراً این مقاله قرار بوده است با عنوان «اقتصاد ایران در تله بنیانگذار» در مجله مهرنامه منتشر شود که مسئولین مهرنامه، در آخرین ساعات قبل از چاپ، از انتشار آن منصرف می شوند. اما ماهنامه آیین در شماره ۲۸ و ۲۹ خود که در  خرداد ۸۹منتشر شد، همان مقاله را با حذف بخش هایی از آن و با عنوان «توسعه ملی، در کمند سیاست» به چاپ رساند.

رنانی در این مقاله با استفاده از تحلیل های سیستمی نشان می دهد که نظام سیاسی  ایران هنگام عبور از مرحله رشد سریع به مرحله بلوغ با مقاومت از سوی اصحاب قدرت رو به رو شد و به همین علت وارد مرحله ای شد که در علوم سیستمی به عنوان «تله بنیانگذار» معروف است. نویسنده معتقد است که در «تله بنیانگذار» نظامهای سیاسیوارد دوره ای از هرز روی انرژی درونی خود می شوند که یا به انهدام می انجامد یا به درهم ریزی. رنانی معتقد است نظام سیاسی ایران از سال 1382 و با انتخابات مجلس هفتم وارد مرحله «تله بنیانگذار» شد و سپس با انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم این فرایند تشدید و تعمیق شد. او با بیان برخی شاخص های سیستمی نشان می دهد که نظام سیاسی ایران از «نقطه سر به سر انرژی سیستمی»، یعنی نقطه ای که هرز روی و مصرف انرژی در سیستم بیش از تولید و تزریق انرژی است، عبور کرده است و بنابراین از این پس روز به روز باید منتظر استهلاک سیستمی و افول سیستمی در نظام سیاسی ایران و در کل جامعه ایران باشیم که حاصل آن این است که از این پس هر چه سرمایه و پول و درآمد نفت به این اقتصاد تزریق شود جهشی در این اقتصاد رخ نخواهد کرد. او معتقد است که با این شرایط، اقتصاد ایران که قبلا به علت آشوبناک بودن فضای کسب و کار و تیره بودن فضای معنایی اقتصاد در مرحله «امتناع برنامه» قرار داشت اکنون وارد مرحله «امتناع توسعه» شده است. از نگاه او انتظار نمی رود که از ساختار سیاسی موجود چیزی به نام توسعه برای ایران حاصل شود. او معتقد است نظام سیاسی موجود دارای ساختار نفوذهای ناهمگن است و به علت دارا بودن درآمد نفت نسبتش با توسعه از نوع مردد است. یعنی با فرایند توسعه تا جایی همراهی می کند که به گسترش قدرت دولت و گسترش قدرت گروههای حاضر در قدرت بینجامد ولی هر کجا توسعه به افزایش اقتدار جامعه مدنی بینجامد، نظام سیاسی توقف و مقاومت می کند. او بر همین اساس معتقد است طرح هدفمندسازی آزمون بزرگی است که هم نظریه امتناع توسعه او را آزمون خواهد کرد و هم توانایی نظام سیاسی را.


سعید تمر

توسعه

نظرات  (۱)

مکانیسم های تحول اجتماعی در جوامع شبیه تحولات حیات در دوره تشکیل حیات بر روی زمین است. تطابق و سازگاری با شرایط یا حذف،
پاسخ:
این مساله تطبیق خیلی نکته دارد.
موجودات زنده، با هوش نیستند فقط از قاعده ساده تطبیق استفاده کرده اند.
علت اینکه برخی اهل نبوغ در جامعه انسانی احساس راحتی و تطبیق نمی کنند هم همین است.
در سطح ماکرو، اگر ملتی به جای تطبیق دنبال درستی و راستی باشد هم باید هزینه های عدم تطبیق را بپردازد.
از این منظر من واقعا درگیرم که راه ملت ما درست است یا خیر

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی