سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

اهداف توسعه هزاره را میتوان یک تجربه تاریخی برجسته در بسیج منابع به منظور نیل به مجموعه ای از اولویت­های مهم جهانی در زمنیه اجتماعی و اقتصادی در سطح جهان دانست که توانست توجهه گسترده عموم ملتها را به فقر، گرسنگی، بیماری، محرومیت از تحصیل، نابرابری های جنسیتی و تخریب محیط زیست جلب کند.

اولویت های مذکور در هشت هدف قابل فهم تحت عنوان MDG برای عموم دسته بندی شدند که دارای اهداف قابل اندازه گیری و زمانبندی شده بودند به نحوی که بیداری جامعه جهانی، مسولیت پذیری سیاسی، بازخورهای اجتماعی و فشار افکار عمومی را ارتقاء بخشد.

بیل گیتس MDG را یک نوع قالب گزارش جهانی برای مبارزه با فقر در 15 سال گذشته توصیف می کند که مثل بیشتر قالب­های گزارش، انگیزه بهبود عملکرد را ایجاد م یکند هر چند این انگیزه برای کشورهای فقیر متفاوت از کشورهای غنی بود.

کشورهای درحال توسعه پیشرفت اساسی در نیل به اهداف MDG داشتند، بسیاری از آنها تا سال 2010 موفق شدند فقر را به نصف کاهش دهند. برخی کشورها بیشتر اهداف MDG را تا سال 2015 محقق ساختند. برای بیش از یک دهه، MDG تمرکز اصلی مباحث خط مشی گذاری کشورها بود در فعالیتهای سازمانهای غیر دولتی مرود استفاده قرار گرفت و در سطوح مختلف آموزشی به دانش آموزان تدریس شد.


اهداف توسعه هزاره تجربه تاریخی و مؤثر برای بسیج منابع در دستیابی به مجموعه‌ای از اولویت‌های مهم اجتماعی در جهان هستند. این اهداف توجه گسترده‌ عموم مردم را به فقر، گرسنگی، بیماری، محرومیت از مدرسه، نابرابری‌های جنسیتی و تخریب محیط زیست جلب کرد.

 MDG اولویت‌های فوق را در هشت هدف قابل فهم قالب بندی کرد و با تعیین اهداف قابل سنجش و زمانبندی شده،  توانست بیداری جهانی، مسئولیت‌پذیری سیاسی، اندازه‌گیری‌های تقویت شده، بازخوردهای اجتماعی و فشار عمومی را ارتقاء بخشد.

بیل گیتس MDG را یک نوع قالب گزارش جهانی برای مبارزه با فقر در 15 سال گذشته توصیف می‌کند که مثل بیشتر قالب‌های گزارشی تولید‌کننده انگیزه بهبود عملکرد هستند هرچند این انگیزه برای دو گروه کشورهای فقیر و غنی برابر نیست.

کشورهای در حال توسعه پیشرفت اساسی در نیل به اهداف داشتند، در نتیجه رشد چشم گیر اقتصادی چین بسیاری از کشورها به عنوان بخشی از اقتصاد کل جهان، تا سال 2010 فقر را به نصف کاهش دادند. برخی کشورها به همه یا بیشتر اهداف MDG تا سال 2015 دست خواهند یافت. برای بیش از یک دهه MDG تمرکز مباحثات خط مشی‌گذاری و  سیاست‌گذاری‌های ملی بوده است. در فعالیت‌های سازمانهای غیر دولتی مورد استفاده قرار گرفت ودر سطوح مختلف آموزش به دانش‌اموزان تدریس شدند.

نظریه توسعه پایدار

نظریه توسعه پایدار از زمانی مورد توجه قرار گرفت که واحدهای UN آن‌را به عنوان یک هدف فراگیر برای توسعه اقتصادی و اجتماعی مناسب یافتند. این مباحث در پاسخ به چالش‌های توسعه اقتصادی و تعارضات پیش آمده با مسائل محیط زیست به وجود آمدند توسعه پایدار در گزارش کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه (WCED) تحت عنوان آینده مشترک ما[1]  چنین تعریف شده است:

توسعه‌ای که نیازهای امروز ما را بدون خسارت بر ظرفیت‌ها وتوانایی‌های تأمین نیازهای نسل‌های آتی تأمین کند. (WCED1987)

تحقیقات در حوزه ی مفهوم پایداری، اندازه پذیر کردن پایداری، توجیه‌پذیری توسعه پایدار مورد توجه محققان بوده است. در حال حاضر پایداری مفهومی کلی و غیر قابل فروکاهی[2]  است که شامل اقتصادی، اجتماع و محیط زیست به صورت ابعاد درون وابسته ای[3] هستند که در قالب یک چارچوب باید پیگیری شوند. (Hard: Baray 1997,Daosne 2002, Meadows 1998)  اما تفسیر وارزیابی ابعاد موجب به وجود آمدن تنوع رویکردها شده است.

مفاهیم و الگوهای جدیدی برای کشف واقعیت از زوایایی که علوم و رشته تخصص‌های معمولی توانایی تبیین آن پیچیدگی نداشته‌اند ظهور یافته‌اند. چارچوب مفهومی جدید را  تحت نام کلی تفکر سیستمی که یک فرارشته است می‌شناسیم. این تئوری بر مبنای این ایده است که سیستم‌های طبیعت و سیستم های انسانی، ترکیب این دو سیستم و سیستم‌های زیستی اجتماعی دارای پیوند درونی و چرخه‌های تطبیق دائمی رشد، تجمیع، بازسازی و بازآفرینی در درون ساختار سلسله مراتبی هستند. (Haling et al 2002)

اصول بنیادینی که از ادبیات پایداری بین‌المللی بروز می‌یابد شامل رفاه نسل‌های آینده، سیستم‌های حامی حیات biophysical، مشارکت جهانی در فرایندهای توسعه و تصمیم سازی و دستیابی به استاندارد قابل قبولی از زندگی[4]  انسانها است. (Swort 2003[1] our common future

[2] irreducible

[3] interdependent

[4] Well – being

سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی