سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

مقدمه:

سه سوال برای رسیدن به یک خطای فاحش راهبردی آذربایجانیان و به تبع آن ایران عزیمان طرح می کنم:

در آذربایجان چه چیزی برجسته است؟ 

چه چیزی برجسته بود؟

چه چیزی باید برجسته باشد؟

----------------------------------------------

این سوالات را میشود 

  • از دید همه ایرانیان یعنی غیر آذربایجانیان
  • از دید خود آذربایجانیان
  • و از دید غیر ایرانیان 

بررسی کرد.

===================================

سوال یک- 

امروز و در نگاه مخاطب چه چیزی در آذربایجان و نگاه آذربایجانی ها برجسته است؟

امروز در نگاه مخاطب غیر ترک، ترکی بعنوان تفاوت و تنوع زبانی در ایران خواسته آذربایجانی هاست و این غیرقابل قبول است چون نمی دانیم عواقبش قابل کنترل است یانه؟!


از دید غیرآذربایجانیان ایرانی، آذربایجانی ها میخواهند ترکی را چماقی کنند بر سر ایران و تفرقه ایجاد کنند و هویتی مجزا تعریف کنند!!

پس آنچه که برجسته است آذربایجانی بودن متعارض است با ایرانی بودن!! همیشه دشمنان هستند و غیره!!

اما شواهد نشان می دهد که آذربایجانیان بی خطرترین هویت برای امنتیت ملی ایران بودند و هستند! هیچ آمریکایی به خود اجازه نداده فکر کند که می تواند از اختلاف نظر آذربایجانیان می تواند فشاری علیه دولت تهران ایجاد کند! چرا؟

سوال دوم

چه چیزی برجسته نبود؟ زبان ترکی آذربایجان

چه چیزی از نظر تاریخی در آذربایجان برجسته بود؟

آزادی خواهی برای همه ایران

آذربایجانیان در 200 سال اخیر، مروج و مبارز راه آزادی در ایران بودند. چه کسی با سلسله شاهان ترک قاجار مقابله ای کرد که در حد مقابله تبریز و آذربایجان باشد؟ چه کسی جز شیخ محمد خیابانی دولتی برپا کرد بنام آزادیستان؟ چه کسی وقتی لیاخوفها در تهران استبداد ایجاد می کردند ستارخانهایش امید ایران می شدند؟

بعلی

آذربایجانیان پرچم دار آزادی خواهی و اصلاحات در ایران بودند!! در آن دوران که آذربایجانیان مبارزه می کردند هیچ اصفهانی تصور نمی کرد آذربایجانیان به فکر خودشانند همه ایرانیان مطمئن بودند که آذربایجانیان برای ایرانی آزاد از دیکتاتوری مبارزه می کنند . تلگرافها (تلگرامهای امروزی نبود که) می زدند و حمایت ها ابلاغ می کردند.

آری تبریز آن روزگار، منتظر تهران نبود. پیشرو بود. تهران هم نگاهش به تبریز بود. شهری که ولیعهد را و میدان جنگ سردی که با همسایه شمالی داشتند را اداره می کرد.


سوال سوم

آذربایجان چه باید باشد؟

پاسخ: همانی که بود همان باشکوهی که پرچمدار تحول و امید برای همه ایرانیان بود.

بنا به تحلیل نیروی آزادیخواهی از زمان مشروطه به دو دلیل (دو بار تغییر شکل حکومت) بنیادین، سطح مبارزه آذربایجانیان تقیلیل یافت.

وقتی آذربایجان سه نسل زیر سلطه انکار هویت ترکی اش توسط دولت تهران زیست همه چیز عوض شد. دیگر نه آزادی مهم بود و نه اصلاحات. اینجا انکار روی داده بود. کسانی که برای آزادی ایران می اندیشیدند دیگر میدان مناسب نبود. آنها که برای آزادیخواه بودند می دانستند که با آزادی میتوان جلو انکار را نیز گرفت! اما آنها یک اشتباه کردند. اشتباهی که هنوز هم می کنند و خواهند کرد.

آزادیخواهان آذربایجان باشکوه، اشتباهی را ادامه می دهند که دیگر آزادیخواهان ایران انجام می دهند. آنها یک جبهه عقب رانده شده اند. آنها الان متمرکز بر یک زبانند. آزادیخواهان ترک می دانند که در سقوط جبهه های آزادیخواهی، باید از توان مردم عوام سدی بسازند علیه انحصار طلبی و خودخواهی.

آزادیخواهان غیرترک فراموش کردند که اتحادیست بین همه آزادیخواهان ایران برای آزادی!

میدان چهره دیگر گرفت: همه فکر می کنند که در آذربایجان ما برای ترکی می جنگیم! ترکی خواسته به حق ما و بلا مذاکره ماست. اما ما برای آزادی ایران مبارزه کردیم و حال برای اصلاحات عمیق (و نه شعاری در حد حزبهای رایج این دو دهه) به خیابان ها آمدیم.


این اشتباه صدسال اخیر را وانهیم. بیایید مثل آزادیخواهان اصیل ایرانی آذربایجان، برای آزادی تنوع هویتی ایران واقعی، برای اصل 15 قانون اساسی و برای برابری هویتها مبارزه کنیم. برای اصلاح وضع و اداره کشور عزیزمان مبارزه کنیم و مهم تر از همه با بیگانگانی که منافع ایران را مدنظر دارند مقابله کنیم.

بیایید مبارز راه آزادیخواهان اصیل باشیم. آنانکه به روس اجازه ندادند در فرایندها و کشمکشهای بین مردم و شاه دخول یابند. الحمدلله ما از شاهنشای گذشتیم و الان جمهوری هستیم. جمهوری اسلامی هستیم ک با ارزشهای دین و مردممان همنوا باشد.

ما امروز، میدانهای مبارزه را به هم ریخته می بینیم. اشکالی ندارد یک مرز باشد برای آرمانخواهان انقلاب و اصلاح طلبان گذر از انقلاب

هر دو آنها برای اعتلا جامعه مبارزه می کنند

یک مرز باشد اولویت دادن به عدالت و تحکیم هویت متنوع ایرانی مان.


هیچ میدانی میدان مبارزه دیگر را محدود نمیکند. 

حرف از مبارزه زدن برخی را اذیت می کند. ولی این یک مبارزه است.

انقلاب اسلامی هیچگاه نتوانست خواسته های آزادیخواهان آذربایجانی را در برگرداندن کجراهه ای که پهلوی ها در تحریف هویت ایرانی گشودند قدمی بردارد.

این است که الان جبهه اصلاح طلبی در ایران در دستان احزابی که عمدتا خود زمانی در قدرت بودند منحصر شده است. نه اصلاح طلبان تهران دست یاری به آزادیخواهان دیروز آذربایجان می کنند و نه آزادیخواهان دیروز آذربایجان -و معترضین و متهمین به پان ترکی بودن امروز-  میخواهند به نقش اول خود و به پیشگامان مبارزه برای آزادی ایران بازگردند.


وقت است که این اشتباه راهبردی را خاتمه دهیم.

آذربایجانی ها، شما فقط برای اجرای یک اصل از قانون اساسی به خیابان ها نیامده اید. شما در ناهمرهی دیگر ایرانیان و نامردی بزرگ روزگار در انکار هویتتان تغییر هویت داده اید!!  شما پیرو ستارخانها باقی بمانید اجرای یک اصل بدیهی از حقوق همه انسانها با حمایت بقیه آزادیخواهان ایرانی دسترس تر خواهد بود.

این ایرانیان آزادیخواه، آذربایجان و آزادیخواهانش را به خود بخوانید و همنوا شوید برای ایرانی آزاد، پویا.

-----------------------------------

توضیح: گاهی کلمات در طول زمان بار معنایی می یابند.

آزادی یک مقصد نیست که فکر کنیم انقلاب اسلامی باید این مقصد را دیده باشد. آزادی یک مسیر است. همیشه باید آزادیخواه بمانیم. 

نظر شخصی من: انقلاب اسلامی به دلیل عدم رعایت چرخش نخبگان در قدرت، نمی تواند معیار یک نظام آزاد برای آزادیخواهان باشد حداقل در این برهه از زمان. در حالی که میدانیم که آزادی از آرمانهای این انقلاب بود و هست. استقلال آزادی جمهوری اسلامی شعار این ملت بود. استقلالش نمره بالا گرفت، آزادی اش برای درون ملت نمره مشروط هم نمی گیرد. و تنها دو قسمت پایانی وارد ساختار و شکل حکومت شد!

آزادی خواهی و حریت، شعار سده پیشین این ملت بود. اصلاح طلبی شعار دو دهه اخیر. نمی دانم چه تعبیری باید بکار ببریم که این سازگاری تعالی خواهی ایرانیان را توامان نشان دهد.


پ.ن.

اعتراف قشنگی است اگر بگویم من هم در مورد آذربایجان اشتباه می کردم. چون هرگز نمی توانستم حس خیرخواهانه ای که در حمایت از خواسته های آذربایجانیان داشتم خیری که برای همه ایرانیان در آن می دیدم را بیان کنم. شاید بعد از این، این اشتباه راهبردی را شاهد نباشیم. شاهد باشیم که آذربایجانیان سکوت آزادیخواهی را شکسته اند و همنوایی در آزادیخواهان وطن شکل گرفته باشد.


ما، اسیر لغات نیستیم. ما انسانهایی هستیم که برای خلق زیبایی بیشتر و سپردن آن به نسل بعدی تلاش می کنیم. ما حتی آن شاه متکبری که مقاومت کرد را نیز نباید دشمن بپنداریم. این تحولی اجتماعی است و هر یک نقشی را بازی می کنیم که بسیاری از مواقع حق انتخابی بدان نداریم. الان ممکن است یک نیروی امنیتی ایرانی سخنان من را به مثابه تهدید تلقی کند. او به وظیفه اش که رفع تهدید است عمل می کند او حق انتخابش را قبلا هزینه کرده است. دست او را باید بوسید وقتی سیلی به صورت من می زند. چرا؟ ما دشمن هم نیستیم. او باید بزند و من باید بنویسم. باید است. این است تعامل اجتماعی و نمی شود تعامل را در خلا ساخت.

ما همچون مگس، نقشی کوچک در این عظمت اجتماع بازی می کنیم و می رویم اگر نیک بنگریم. نیت و قصد همه ما، رساندن زیبایی به همدیگر است. چه چیزی در این وسط مهم است؟ سعیمان در بهتر کردن نگاه مان به پدیده بیرونی.

اگر آن شاه کمی بیشتر سعی کند

اگر من کمی بیشتر سعی کنم

اگر تو که مرا تهدید خواهی پنداشت کمی بیشتر سعی کنی

اگر تو که هم فکر منی کمی بیشتر سعی کنی

ما 

ما بهتر خواهیم توانست به هم کمک کنیم و این تعامل و رشد اجتماعی را رقم بزنیم. ما مگسانیم در عرصه سیمرغ، ما با هم همان سی مرغیم. بی هم مرغ مگس هم نیستیم.


این دل نوشت غیرقابل نشر تقدیم تو باد ای ایران.


لینک: یک مطلب فوق العاده از آقای مهدی حمیدی به دستم رسید که خیلی قشنگ موضوع را بیان کرده بودند. الهام این نوشته را مدیون اویم که لینکی از او ندارم متاسفانه.


سعید تمر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی