سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

۱۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۴ ثبت شده است

آیا می ماند برای تاریخ؟

مساله مهمی است. آیا آنچه امروز از کسی دریغ می شود، می ماند برای تاریخ، برای عبرت، برای محکومیت؟

این هم یک مثال:

به گزارش وب سایت نود و به نقل از ایرنا،  این دروغ بزرگ ورزشی در تاریخ ایران بی سابقه است و تبریز را به هم ریخت. صدای سوت پایان دیدارتیم های تراکتورسازی تبریز و نفت تهران هر چند برای بینندگان تلویزیونی حکم به نایب قهرمانی تیم تراکتور می داد اما شادی بی حد بازیکنان این تیم بعد از آخرین سوت داور این شبهه را ایجاد کرد که انگار آنها قهرمان لیگ شده اند و همین مساله باعث تعجب بسیاری از بینندگان این مسابقه شد.

در ادامه این گزارش آمده است : در وقت های تلف شده دیدار این شایعه در ورزشگاه منتشر شد که دیدارتیم های سپاهان و سایپا در اصفهان دو بر دو مساوی شده است. این نتیجه تراکتورسازی را قهرمان لیگ می کرد.به این ترتیب در حالی که بازیکنان، مربیان و هواداران تراکتورسازی جشن خیالی قهرمانی خود را برپا می کردند، در اصفهان مسوولان سازمان لیگ جام واقعی قهرمانی را به دست محرم نویدکیا، کاپیتان تیم سپاهان دادند.

گفته می شود ارتباط های تلفن همراه و امکانات رسانه ای محل ورزشگاه با بیرون قطع شده بود و هوادارانی که نمی دانستند چرا نباید شاهد جشن قهرمانی تراکتور و اهدای جام و مدال باشند، در جاده ۱۵ کیلومتری ورزشگاه تا شهر تبریز متوجه واقعیت شدند.

مدیرعامل باشگاه نفت تهران پس از دیدار این تیم برابر تراکتورسازی با بیان این که تیمش را قهرمان می داند، از پشت پرده اتفاقات رخ داده پس از پایان بازی سخن گفت.

منصور قنبرزاده در مورد علت این اتفاق گفت: اتفاق عجیبی در ورزشگاه رخ داد. ما از طریق تلویزیون از داخل رختکن دیدارهای دیگر را پیگیری می کردیم اما از دقیقه ۸۷ شبکه های تلویزیونی، رادیویی و حتی شبکه موبایل قطع شد و هیچ راه ارتباطی نداشتیم. در همان لحظات بود که اعلام کردند دیدار سپاهان و سایپا در اصفهان دو بر دو مساوی شده است!

وی افزود: همان طور که حتما دیده اید در ۶-۵ دقیقه آخر دیداربازیکنان تراکتورسازی بازی را نگه می داشتند و سعی می کردند وقت را تلف کنند. حتی پس از بازی منصوریان به تونی تبریک گفت و مربی تراکتورسازی هم خوشحال به نظر می رسید. پس از آن هم بازیکنان و تماشاگران تبریزی برای شادی به زمین ریختند.

قنبرزاده ادامه داد: واقعا باید بررسی شود که چرا این خبر کذب به نیمکت تراکتورسازی، بازیکنان این تیم و سپس تماشاگران انتقال پیدا کرد. معلوم نیست چه کسی به نیمکت تراکتورسازی این خبر را اعلام کرده است و چرا تمام کانال های ارتباطی از دقیقه ۸۷ قطع شد و سه چهار دقیقه پس از تمام شدن دیدار دوباره وصل شد.

تونی اولیویرا، سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز گفت: بازی خیلی خوبی بود. ما گل زود هنگامی را از حریفمان دریافت کردیم ولی پس از آن جبران کرده و بازی را برگرداندیم. در نیمه دوم یک سری اتفاقات افتاد که همه دیدند.فغانی باید به جشن قهرمانی سپاهان می رفت!

سعید تمر

مهم نیست من چگونه می اندیشم، مهم نیست شما چگونه می بینید، مهم این است که بخشی از مردم ما تحریک می شوند و بی اعتمادی بوجود می آید و رسانه ها سکوت می کنند..

سوال: چه کسی؟ بی اعتمادی به چه؟
طبق معمول ایران، مهم نیست چه کسی، ضمیر همان مبهم همیشگی است. اما باید این کسان را شناخت چون جرمشان با امنیت آینده کشور گره خورده است. در این نوشته این شناسایی را خواستاریم.

اگر طرفدار پیگیر اتفاقات روزمره تیم فوتبال تراکتورسازی باشید، داستان بسیار طویل است. اما اگر طرفدار تیم نباشی، شاید نکاتی که در ادامه می آید برای شما هم قابل لمس باشد. 
داستان بازتولید بی اعتمادی به [در یک کلام] ایران  در طرفداران یک تیم فوتبال:
یک) کسی داستان طویل بی اعتمادی را ننوشته، اما هر طرفدار در این ده سال و بلکه بیشتر فقط یک چیز به وجودش اضافه کرده است: در ایران همه دشمن تراکتورند! فدراسیون فوتبال، داوران، کمیته انضباطی، سهامداران شرکت، هیات فوتبال استان، مدیرعاملان نظامی، برخی از بازیکنان، در یک کلام همه.
آیا آنها توهم دارند؟ اگر از بیرون سیستم (فوتبال و طرفدار تراکتور بودن) نگاه کنید، همین سوال را خواهید پرسید.
دو) حال ما داستان طویل و روزمره تراکتور را نداریم، چگونه میتوانیم به بی اعتمادی روزافزون تراکتوری ها نزدیک شویم و مقصر احتمالی را شناسایی کنیم؟

چند نکته:
نکته اول) تراکتور فقط یک تیم فوتبال برای فوتبال دوستان نیست، تراکتور بهانه و فرصت فریاد برای عده ای از هموطنانمان است. تا وقتی که جایی برای طرح این خواسته ها نیابند، در استادیومها و در کنار نام تراکتور خواسته هایشان را فریاد خواهند زد. چه خواسته هایی؟ از نجات دریاچه اورومیه گرفته تا روابط با دولت اشغالگر قره باغ، خواسته هایی است که مطرح کرده اند.

نکته دوم) خواسته های سهامداران تراکتور از تیم معلوم نیست! درچندسال گذشته گروه اقتصادی مهر (و اخیرا مجموعه کوثر) سهامدار عمده تراکتورسازی بود ولی در حال حاضر عمده ترین سهامدار، فقط مالک ده درصد از باشگاه و شرکت است. کاش تراکتورسازی تبریز را هم در کنار پرسپولیس و استقلال تهران، واگذرار کنند به مردم تبریز!
نکته سوم) نگاه امنیتی مسوولان استانی به فوتبال تراکتور به کل کشور تسری یافته است و هر کسی که مربی گری و بازی در تراکتور را می پذیرد، سلسله اتفاقاتی را در گوشه و کنار فوتبال کشور تجربه می کند که برایشان قابل هضم نیست.
نکته چهارم) در ده دقیقه آخر بازی نهایی، در نیمکت تیم شایعه می کنند که سپاهان با سایپا مساوی کرده است و تراکتور با همان نتیجه مساوی می تواند قهرمان لیگ شود! 
در کمال ناباوری، تراکتور 16 دقیقه به اداره کردن بازی مشغول می شود و 5 دقیقه هم دور قهرمانی میگیرد. غافل از اینکه به قول تونی (مربی)، به آنها کلک زده اند، مثل همیشه!!

باید طرفداران تراکتورسازی بپذیرند که اگر تیم حرفه ای باشد نباید چنین فاجعه ای در خبررسانی روی دهد لذا ساختار مدیریتی تیم باید منسجم و حرفه ای باشد. اگر تراکتورسازی میخواهد از حمایت فدراسیون فوتبال برخوردار باشد باید نمایندگان و لابی قوی در ساختار فوتبال کشور داشته باشد و نمیتوان از ساختار دور بود و انتظار حمایت همچون حمایتهای دیگر تیم های تثبیت شده را داشت.


حال بازیهای لیگ به پایان رسیده است و طرفداران تراکتور، یک بهانه دیگر به بهانه ها افزوده اند: «اینجا همه دشمن تراکتورند». چه کسی میتواند اثبات کند اینجا کسی با تراکتور دشمنی ندارد، همانطور که نمیتوان اثبات کرد که کسی با تراکتور لجاجت دارد؟
به نظر نگارنده، بی اعتمادی در بخشی از جامعه جوان ما به حدی بالا رفته است که نهادهای امنیتی بیشتر از آنکه به فکر کنترل سواستفاده ها از جو ورزشگاه ها باشند باید به این فکر کنند که آیا واقعا تعمدی در افزایش بی اعتمادی این گروه از جامعه وجود دارد؟ برخورد سلبی با مساله ای بنام تراکتور دیگر بس است. نباید اجازه بدهیم سکوت رسانه ها، بر بی اعتمادی تراکتوری ها بیش از این بیافزاید.
خوشبختانه، نگارنده مطلب یک آذربایجانی است و در چندسال گذشته همواره برای طرح کردن دغدغه های فوتبال دوستان تراکتور مطلب نوشته است و نوشته ای از نگارنده در سایت الف در باره اتفاقات بازی تراکتور با ابومسلم خراسان در زمان سردار شفق و وارونه نمایی برخی رسانه های کشورموجود است.

اما راه حل ها: 1- بررسی مسائل مبهم تراکتور سازی توسط مراجعی فراتر از مراجع رایج فوتبال کشور
2- محاکمه و برکناری مقصرین احتمالی
3- واگذاری حداقل 50 درصد از سهام شرکت و باشگاه به بخش خصوصی (چه لزومی دارد باشگاهی که زیان ده است را واگذار نکنند)
4- تقویت مدیریت روابط عمومی باشگاه و پاسخگو کردن ایشان به طرفداران 
5- امنیتی ندیدن تراکتور و طرفدارانش.

هشدار: متوقف کردن تراکتور با حاشیه سازی بیش از آنکه برای مسولان امنیتی کشور مطلوب باشد برای تحریک کنندگان مردم مطلوب و ایده آل است.
خواهش: لطفا طرفداران دیگر تیم ها در اینجا کل کل نکنند، تراکتور فقط یک تیم فوتبال نیست و شما طرفداران تراکتور سازی را نمی شناسید.

سعید تمر
مهم نیست به فوتبال علاقه داریم یا نه
اما تعمیق بی اعتمادی در بخشی از ملت ما، برای همه ما و اینده ایران مهم است.
چند تا نکته را در مورد تراکتور و اتفاقات همیشگی پیرامون این تیم را خدمتتان هدیه می کنم. چرا؟ چون مساله میتواند جدی تر از این حرفها باشد. عربستانی ها همیشه به موضوع بلوچ، آذری و کرد در مقابل یکپارچگی ایران اشاره می کنند. شاید برای بیشتر ما مسخره بیاد، ولی اگر شناخت بهتری از بخشی از جامعه اذربایجان داشته باشید، می بینید میتواند پاشنه آشیلی باشد در شرایط بحران.

نکته اول: تراکتور  فقط یک تیم فوتبال نیست، نماد و پرچم یک حرکت است. همانطور که نهادهای حاکمیتی ایران همیشه به آن اشاره می کنند.
نکته دوم:نکته اول به این معنا نیست که تراکتور و طرفدارانش را باید متوقف کنیم! اما متاسفانه عده ای قدرتمند فقط همین روش را بلدند.
نکته سوم: سپاه با درک نکته اول، توسط نهادهای مالی اش، کل باشگاه که سهله، کل شرکت تراکتورسازی را خریده است. قبلا سی درصد سهام تراکتور دست موسسه جوانان خیر بود که این سهم هم در دو سال گذشته با یک ترفند مشکوک بانک مرکزی (انحلال موسسه جوانان خیر و مرگ آخوند موسس موسسه جوانان خیر آذربایجان در زندان) به سپاه(نهاد مالی موسوم به بانک کوثر) رسید.
مرجع: شما در سایت tsetmc.com که متعلق به سازمان بورس است می توانید سهامداران تراکتور را چک کنید.

نکته چهارم:
نگاه امنیتی مسوولان امنیتی
سعید تمر

ایران و همفکران ایران در منطقه را نامردانه آماج حملات قرار داده اند و نکند ما قیافه روشنفکرمابانه بگیریم و سکوت کنیم.

این مهم است که تلاش کنی بیطرفانه اوضاع را ببینی، حتی اگر واقعا نتوانی. با اینحال دلایل زیادی دارم که سعیم را کردم و نتیجه همان است که گفتم.


در ماجرایی به غایت مضحک، دولت آل سعود به یمن حمله می کند و همه دنیا برایش کف می زنند!! آمریکا در دیدار با امیرخوانده های قوم، ایران را حامی تروریسم معرفی می کند!

تروریسم؟ کدام تروریسم آقای باراک اوباما؟!

اینکه در سوریه بشار اسد حامی دارد، شما مخالفانشان را تجهیز می کنید و ایران محور مقاومت را، حمایت از دولت قانونی سوریه حمایت از تروریسم است؟

اینکه در یمن، دلارهای عربستان، رئییس جمهور مستعفی را وادار میکند نامه بنویسد و از ارتش یک دولت خارجی بخواهد مردمش را بمباران کنند مقابله با تروریسم است؟

دقیقا چه نوع تروریسمی؟ انصارالله و حوثی ها مگر با القاعده نمی جنگیدند؟ مگر در یمن مثل سوریه و عراق سرمیبریدند حالا حمله به ایشان درست است و صدا دادن به ناله یمن حمایت از تروریسم؟


واقعا دلار بدجور دنیا را مضحک می کند.

مضحک تر اینکه ما به وعده توافق هسته ای، برای رسیدن به توافق هسته ای، چشمهایمان را به مضحکه ها و دابل استانداردهای شما بسته ایم.

اشتباه نکنید آقای رییس جمهور

ما هرچقدر هم از کشورمان ناله کنیم، از ناکارآمدی و شعار خسته شده باشیم، نمیتوانیم از مضحکه ای که شما در خاورمیانه به پا کرده اید حمایت کنیم. حمایت ما از مشت آهنین کشورمان علیه همه تروریستهای داعشی و نصره و ارتش آزاد و بخصوص وهابی های فربه از دلارنفتی است. ما از همه سرداران مستشارمان که در کنار مردم مظلوم دمشق، عراق، یمن، الشرقیه عربستان و دیگر انسانهای جهان ایستاده اند است و خواهد بود.

اگر به زعم شما ما تروریستیم، باشد، آیندگان قضاوت خواهند کرد که چرا نفوذ این دولت جمهوری اسلامی ایران مثل آب در سرزمینهای اطراف جاری می شود. ما تروریست نیستیم شما و دوستان پردلارتان تروریست هستید آقای اوباما. 

ما در کنار ملتها ایستاده ایم و شرم بر شما مدعیان دروغین دموکراسی و آزادی، که گاه به دلار و رای انتخاباتی، مضحکه می آفرینید!

شرافتت کجا رفته مرد! بیدار شو!

امروز عزت ایران فقط و فقط به خاطر شرافت اخلاقی و شجاعتش در حمایت از مردم منطقه است، چه شما آن را حمایت از اسد بخوانی یا سلطه جویی!

مردم منطقه خود می فهمند که ایران چگونه شرافتمندانه در کنارشان و برای آسایششان هزینه می دهد. دروغ رسانه ای، لایه ای از واقعیات را می سازد که در منطقه و برای آن مردم، مسخره و مضحک است. تاریخ را رسانه های شما نمی سازند، ذهنیات این مردم رنج دید می سازد.

اوباما، تو کم آوردی! روی تو حساب می کردیم، اما تو هم در مقابل امپراطوری دروغ، کم آوردی!

با این حال، ما برای رهبرانی مثل تو، دلمان تنگ خواهد شد! کسانی که به وقت آسایش، میتوانند حرفهای خوبی بزنند.

اما ما رهبرانی داریم که همیشه حرفهای خوب می زنند! همیشه آقای اوباما!


زنده باد سیاستهای انقلاب اسلامی در خاورمیانه 2015

با این حال، شرمنده ام که کشورم در فساد اداری اش، گرفتار است و علتش فقط و فقط ایدولوژیک زدگی و سکوت بزرگانش است. درون ایران جهنم و بیرونش باشکوه است! کاش درونش نیز، آراسته میشد.

برویم سراغ کاری که میتوانیم. ما نیز باید در میدان درون بجنگیم. جنگی برای زیباتر ساختن جهان.

زیبایی این است که امید همسایگانت باشی وقتی به داعش و تروریسم آلوده شده اند.

ایران زیبای من، من نیز سرباز تو ام.

I Stand With Iran


سعید تمر

این منم. منی که باید برای تغییر ساعتهای بدلخواه توکلی بنالم.

این منم، منی که مقاله ای میخوانم 26درصد از مردان شاغل هلندی پارت تایم کار می کنند و زنانشان 76درصد و شادترین ملت دنیایند.

این منم، منی که مقاله ای جلوم است که میگوید شاغلان فقط پول، تشویقی و مزایا نمیخواهند، میخواهندباشندگیشان هم در سر کار بروز یابد!

این منم

من.

من؟

خیلی بده آدم کارمند خوبی نباشه.

خیلی بده تاجر یا دلال خوبی نباشی.

راستی دلالها، چه مسکن چه دلار، دارند انتقام میگیرند از سیستمی که آنها را نادیده گرفته، باشندگیشان را له کرده!

خیلی بده آدم انتقام گیر نباشه!!!

بدتر از همه اینه که آدم نخواهد کارمند خوب، دلال خوب، انتقام گیر خوب نباشه و بخواد یه چیز دیگه باشه

مفید باشه!!

و از بد ماجرا، بودن راحت تر از نبودن است! اینکه بخواهی هرچیز خوبی باشی، مشخص و معین است که چه باید بکنی

ولی وقتی دلال نباشی، کارمند نباشی، دزد بیشرف نباشی، دقیقا می دونی چی نباید باشی و چی باید باشی را نخواهی فهمید الا به شانس/هدایت/؟؟؟؟


این منم، منی که نمیدانم میخواهم چی باشم!

تراژدی درام من!

من هایی که نه دارند، نه بسته اند ولی دلشان به حال دیگران میسوزد!!

منم یکی از مسخره ترین دون کیشوتهای ایرانی!

من!

Being را باشندگی ترجمه کردم.


سعید تمر