سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

۱۲ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

ماموریت غیرممکن2: اعتماد سازی عمومی به نقش مستقل مرکز آمار ایران

سایت تحلیلی خبری الف، به مناسبت روز ملی آمار و برنامه ریزی کشور، مقالاتی در زمینه مسائل نظام آماری کشور منتشر میکند و خوانندگان محترم را به مرور مقالات گذشته جلب می نماید. در این مقاله چشم انداز تحول به نهاد  نماندین مردم سالاری و پاسخگویی ارایه می شود.

اعتماد

مساله این نیست که مرکز آمار ایران چقدر در عمل به اصل استقلال موفق بوده است بلکه مسأله مهم این است که چقدر به نظام آماری کشور کمک شده است که این نقش مستقل را در ساختار اداری و حاکمیتی ایران نهادینه کند و بتواند دماسنج اصلی قضاوت در مورد عملکرد مدیران بخشی و عملکرد دولتمردان قرار گیرد. هدف این نوشته دامن زدن به شک و تردیدهای بیهوده و اغلب ناشیانه به استقلال آماری مرکز آمار نیست و نویسنده به این امر که مرکز آمار ایران در سالهای پرتلاطم گذشته تمام تلاش خود رابرای دو اصل مهم استقلال و بی طرفی به کار برده است می پذیرد اما عمل به دو اصل فوق را کافی نمی داند. در ادامه استدلال هایی ارائه می کنیم:

1-     هرکشوری نیازها خاص خود را دارد که ممکن است برای دیگران مبتلابه نباشد

اگر موضوعی برای مراکز آماری دنیا مسأله باشد شاهد انعکاس آن در مقالات، نشستها و رسانه ها خواهیم بود اما اگر مسائل ما مربوط به تحولات گذشته باشد نباید انتظار داشته باشیم تحول از مسیر اصلی آن «انتقال خط مشی» وارد نظام اداری ما شود یعنی برخی تحولات همچون دانش و فناوری های ضمنی هستند که باید خود به تنهایی به بازتعریف نقش نهادهای نظام اداری برآییم.

2-     مردم و کاربران عمومی، کلید گذار به نقش مرکز آمار ایران در حکمرانی خوب هستند.

دو گروه مجبور نیستند: اول مرکز آمار ایران بعنوان یک دستگاه دولتی مجبور نیست بیش از تقاضا و توقع مردم و حاکمیت متحول شود. مرکز آمار ایران به وظایف و مأموریت تعریف شده خود،عمل می کند و از نوآوری ها نیز استقبال کرده است.

دوم، مردم مجبور نیستند اعتماد کنند صرف اینکه مرکز آمار ایران خوب عمل کرده است. مردم اعتماد نخواهند کرد حتی اگر همه عملکردهای مستقل و منافع عمومی داشتن یک نظام آماری مستقل را مدام یادآوری کنیم.

الف- این یک اراده و خواست نظام سیاسی است که از ظرفیت های آمار کشور برای حکمرانی کاراتر استفاده کند.نظام آماری کشور را می توان یک پنجره جلب اعتماد عمومی برای نظام مردمسالار تعبیر کرد. بمناسبت روز آمار سال 1394 که مصادف با ماه محرم بود به نقش آمار در مبارزه سیستماتیک با فساد اشاره کردیم.

ب- مرکز آمار ایران به صورت تاریخی، برای اهداف برنامه ریزی توسعه کشور تاسیس و توسعه داده شده است. مرکز آمار ایران به طور سنتی یک کاربر اصلی دارد و آن دولت است. هیچ اشکالی ندارد مرکز آما رایران در ساختار این هدف باقی بماند و به خدمت به برنامه ریزی کشور ادامه دهد همانطور که در اغلب کشورها، NSO ها چنین مأموریتی دارند.

ج- این یک تحول بنیادین خواهد بود اگر مرکز آمار در کنار وظایف نهادینه شده خود، از سوی نظام سیاسی مأموریت یابد به مردم بعنوان کاربر اصلی خود متمرکز شود. چنین چشم اندازی یک شبه خلق نمی شود وبه سرعت هم نمی توان ابعاد آن را در یک نوشته گنجاند. شواهد کافی از اقدامات کشورای پیش رو برای گذار به این مرحله وجود دارد و اساساً شیوه مدونی برای مقایسه کارکرد دو مرکز آمار در دو کشور مختلف سراغ نداریم ولی می توان اطمینان داد میتوان با آمار حکمرانی خوبی را پایه ریزی کرد. حکمرانی خوب دارای ابعادی مثل پاسخگو بودن حاکمیت دارد که آمار رسمی و مستقل می تواند بخشی از این پاسخگویی باشد.

درهمه کشورها چنین است که مردم به آمار اعتماد نمی کنند بلکه به نظام نهادی که از برآیند آن مرکز آمار هدایت می شود و از طریق آن مرکز، آمار عمومی مهر رسمیت می یابد اعتماد می کنند. لذا نباید از مردم خواست به آمار فلان موضوع اعتماد کنند بلکه باید امکان اعتماد به نهاد آماری را فراهم کرد و از طریق آن آمارها خود بخود معتبر خواهند بود.

3-     مردم بعنوان کاربر اصلی چه نقشی را ایفا می کنند.

نهادهای مستقل در میان ساختار نظام اداری نیازمند پیشتیبانی ویژه اند. این پشتیبانی میتواند از طریق قانونی (به شرط التزام عملی به قانون)، نهادهای حرفه ای مثل انجمن های حرفه ای، احزاب و مجلس، رسانه ها و مردم تامین شود.

رسیدن و رساندن مرکز آمار ایران به جایگاه و نقش مستقل و بی طرف و قابل اعتماد توسط عموم مردم هدف بزرگی هست که مستلزم عزم جدی دولتمردان، ذی نفعان، رسانه ها و عموم مردم است. خواست مردم مهم است ولی برای ترجمه این خواست به واقعیت زمان مساله مهمی است لذا باید از مردم بخواهیم تا تحقق این هدف، به همکاری با شکوه خود از اهداف آماری نظام اداری به صورت آگاهانه ادامه دهند. همکاری آگاهانه یعنی اینکه اگر مأمور آمارگیری نظام آماری به شما مراجعه می کند نه از همکاری صادقانه با او نگران باشید و نه مثل برخی هموطنان ناآگاه، امید واهی به حل مشکل شخصی و اختصاصی خود داشته باشید.

اگر از عملکرد بخشی از سازمان های دولتی و غیره رضایت کافی ندارید نباید اخلال در ماموریت مرکز آمار ایران را اعتراض تصور کنید. مرکز آمار ایران یک منفعت عمومی را ممکن می سازد. همکاری ما با مرکز امار ایران اجازه می دهد اطلاعات معرف جامعه، همین لحظه ثبت شود و بی شک راه را برای هر اقدام صحیح و مناسب را با همین همکاری باز می کنید. به عبارت دیگر، همکاری ما، بخشی از راه حلی است که برای پیشرفت جامعه توقع داریم. پس بخشی از راه حل باشیم.کمیت متحول شود. مرکز تگاه دولتی مجبور نیست مسیر اصلی آن «» م بود. اگر لال و بی طرفی به کار برده اس

 

سعید تمر

در روز آمار و برنامه ریزی از چه می توان گفت؟

سرشماری 1395 از نظر مسوولین وقت دارای موفقیت های شگرفی هست. به قول ایشان رکورد جهان را شکسته ایم و بیشترین مشارکت مردم در سرشماری اینترنتی را کسب کرده ایم.

من نمی خواهم در جشن مسوولین وقت اختلالی ایجاد کنم با این سوال که چگونه ممکن است رکوردی را بزنیم که دیگران نزده باشند. حرفهای تندی دارم که یکی از دوستان آماری ملاحظه اش کرد و توصیه کرد که تند است. از طرفی ریاست فعلی مرکز آمار را مردی دوست داشتنی با انرژی فراوان می بینم که واقعا دوستش دارم. شاید از نظر مخاطب های معدود این وبلاگ، من خیانت می کنم که نقدم را بخاطر دوستم نشر نمی دهم. ولی برای من سوال اساسی تر این است که نقد اساساً در جایی که محیط کلان در حال بی اعتنایی به نظام آماری و مرکز آمار ایران است نباید محدود به اقدامات مرکز آمار ایران باشد.

برای همین امسال واقعا مرددم که در هیاهوی سرشماری 95 چه موضوعات اساسی تری را مبنای نوشته های سریالی ام قرار دهم. باید موضعی بگیرم که واقعا منافع عمومی را هدف قرار دهد نه اینکه برند انتقادی من را که میخواهد بگوید فلان کس کم دقت است یا آمار نمی داند را هدف بگذارد.

لذا

مسائل آنطور که از دور بنظر می رسند نیستند. بر خود فرض و تکلیف عمومی میدانم که همچنان برای تقویت مرکز آمار و نظام آماری کشورم در مسیر افکار عمومی در روز ملی آمار و برنامه ریزی بنویسم.


سعید تمر

من در وفای عباس، جهاد حسین ع، اگر می گریم خودخواهانه برای خودم می گریم.به حال خودم می گریم.


عاشورا برای من، معنی بخشی از اوج به حضیض کنون است و چه دوست داشتنی است اوج و رویای اوج.


هیچ چیز نمی تواند مثل عاشورا باشد مهم نیست دیگرانی به خودشون فرصت حس عاشورا داده باشند یا نداده باشند. 

هیچ چیز مثل عاشورا نیست

و

هیچ اوجی مثل عاشورا نیست وقتی از زبان اسطوره وفای عاشورا ندایت دهد که خوش آمدی ای زایر من، اسمت کردم در لیست آنانکه به وفا آمدند، وفا باید کنم به وفای شما.

و حس می کنی بیخودی خود را به اینجا نیاورده ای. چیزی از گذشته یا از درون تو به احترام خواسته و عباس آن برادر زینب خوشآمد می گوید. و وقتی عمیقا حس می کنی که بزرگواری تو را بزرگ خواهد داشت، دیگر نمی خواهی لحظه ای بر زمین گمنامی و سرگردانی و بیخیالی باشی. وصل می شوی به یک صحنه همیشه زنده ای بنام فرهنگ عاشورا. صحنه ای که در تاریخ نمانده بلکه هر روز با درون تو و بی حجاب با خود تو سخن می گوید.

ما مشابه چنین فرهنگ زنده ای هنوز ندیده ایم و این است دلیل این همه غوغا در سرزمین حسین.


السلام علیک یا ابا عبد الله الحسین.

* اسامیکم نوحه ای عربی است از زبان حضرت عباس که می گوید اسمهایتان را دارم ای کسانی که عذاداریتان تسلی خاطر ماست. ای کسانی که خواهرم میگوید کاش در عاشورای ما بودید که اسیری نمی دیدم.

سعید تمر

ما شهید و شهیدانی داریم در 61 ه قمری. آنچه مسلم است گزاره خبری اول، توسط همین عزاداری ها و آیین های مردمی به من و شما رسیده است. یعنی اگر نبود قرار نبود برسد.

اما مسأله الان یک چیز دیگر است.

آیا سبک آیین ها، برای همه قابل تحسین است؟ اساساً باید قابل تحسین باشد؟

اینکه من در این مراسمات ممکن است هزینه دهم، دلیل بر بد بودن یک مراسم نیست. چرا که در هر کشوری اگر یک فستیوال اجتماعی شکل گیرد هزینه دارد ترافیک دارد بی نظمی دارد سروصدا دارد

ولی عجیب است که ما در آن کشور، تمجید کنیم و در این کشور زبان گلایه بگشاییم.


لذا، آسیب شناسی هایی که می دهند را نمی فهمم.

من آن روز می خواستم به کتابخانه برسم و دوساعت آخر شب را تمرکز داشته باشم. 

ترافیک بود برگشتم ماشین را گذاشتم خانه پیاده رفتم

در پیاده رو موتوری عجولی که پیرهن سیاه هم پوشیده بود ویراژی داد جلو زن و بچه مردم

من ناراحت

خواستار ادب همه بخصوص آنانکه پیرهن سیاهی به تن دارند شدم.

اما دقت کنیم

آن موتوری روز دیگر هم همان کار را می کرد

آن ترافیک هم لازمه یک کار جمعی است

به جای غر زدن باید با این جمعیت که در این ایام جانی می گیرند و سعی دارند تلاشی نشان دهند را ارج نهیم.

شاید بگویی کاش چیز دیگری هم داشتیم

خب نداریم

چه کنیم؟


امام حسین ع امام عشق و راستی است. 

بارها به خود گفتم بر آتش این جمع نیافزون

اما نه، اشتباه نباید کرد. باید غرق این دریای جنون شد.

آتشی است که او در جان کربلای 61 افروخت.

ادب یا بی ادب، او ما را می خواند


لبیک یا حسین


سعید تمر

یک راهنمای سر راست به سناریو سازی لینک

1- چه  عامل های کلیدی از آینده فلان بهمان را دوست  دارم که الان بدانم تا بتوانم تصمیم های خوبی بگیرم.

2- چه نیروهای پیشرانی بر عاملهای کلیدی 1 اثرگذارند؟

3- ماتریس اثر-نامطمئنی را برپا کن

4- منطق هویدا می شود

5- توصیفی ارائه کن

6- کنایه ها و استلزامات هر سناریو

این قسمت از برنامه ریزی سناریویی در ویکی عالیه


این ریویو 2012 هم 

این مقاله  و بخصوص این قسمت دوم فارسی  که ترجمه ای از مقاله بیشاپ هست رفع ابهام های خوبی داده

gbn یک کار

و این

و این برای شبکه ای از سناریوها

سعید تمر